Severní Itálie autem. Objevte s námi Bolzano i okolí Benátek - hory, víno a tiramisu.

Benátky severní Itálie

Severní Itálie je ideální destinace pro dovolenou i prodloužený víkend autem po celý rok. Autem je to blízko a na své si přijdou dobrodruzi a sporťáci, milovníci gastronomie a vína, rodiny s dětmi i cestovatelé za atmosférou, architekturou a historií. Na co si dát pozor při cestě autem do Itálie a co italský sever nabízí? Máme pár rad na cestu i několik tipů na zajímavé cíle. 

 

 

Základní motoristické a cestovní informace 

Itálie je velmi pestrá země v mnoha oblastech, platí to i pokud jde o kvalitu silnic. Na severu a v placených úsecích ale můžete očekávat velmi kvalitní infrastrukturu. Na italských dálnicích se také můžete spolehnout na pravidelná odpočívadla (servisní zóny), kde si můžete protáhnout nohy, vytáhnout řízek, natankovat a použít toalety. Součástí povinné výbavy je zde reflexní vesta pro celou posádku (mějte ji v autě, ne v kufru), výstražný trojúhelník a lékárnička. Přeprava dětí v autosedačkách je povinná pro děti, jejichž tělesná váha je menší než 36 kg a výška nepřesahuje 150 cm. V Itálii navíc platí, že dítě do 9 kg musí být převáženo ve „vajíčku” proti směru jízdy.

 

Dolomity, severní Itálie

Stejně jako v Rakousku a Německu je tu tolerance “malého piva”. Tedy alkoholu do 0,5 ‰. To neplatí pro profesionální řidiče a začínající řidiče (řidičský průkaz méně než dva roky). Pozor, na severu země jsou povinné zimní pneumatiky už od 15. 10. do 15. 4. V autě je také zakázáno kouření, pokud jsou ve voze děti do 17 let nebo těhotná žena. Nemalá pokuta je také za používání telefonu za jízdy. Zajímavostí je, že začínající řidiči (licence pod 2 roky) mají snížené nejvyšší povolené rychlosti. Zatímco zkušený řidič může jet po dálnici až 130 km/h, začínající řidič jen 110 km/h. V případě, že potřebujete volat tísňovou linku, volejte 112. V případě poruchy nebo nehody vozu volejte také svou asistenční službu. Repatriace vozu se umí prodražit. Nezapomínejte na připojištění svého vozu do zahraničí.

 

Máme pro Vás 20% slevu na cestovko TravelCare s kódem leto2023.

 

Dálniční poplatky

Pokud pojedete z ČR do Itálie, s největší pravděpodobností pojedete přes Rakousko. Pro více informací o dálničních poplatcích v Rakousku koukněte třeba na tento náš článek. V Itálii (na rozdíl od Rakouska) není nic jako dálniční známky, takže nemusíte na nic myslet dopředu. Jsou tu mýtné brány. Platíte zde podle reálně ujetých kilometrů v placeném úseku. Na co si dát pozor? Na lísteček, který si vždy na začátku úseku vyjedete a při vyjíždění z úseku ho zase potřebujete pro platbu za počet ujetých kilometrů. Kvůli mýtným branám je v Itálii dvojnásob nepříjemné, když špatně z dálnice sjedete. Když chcete na dálnici znovu najet, musíte opět přes mýtnou bránu a může to znamenat i 30 kilometrů zajížďku. V mýtných branách lze platit kartou i hotově. Pokud si chcete dopředu spočítat, kolik na mýtném utratíte, můžete si trasu “naklikat” na oficiálním webu a hned víte, kolik vás to bude stát.

 

Bolzano. Brána mezi Alpami a Dolomity

Bolzano je hlavní město Jižního Tyrolska. Je to lokalita, kde se domluvíte, jak německy, tak italsky. Potkává se zde architektura a kultura z obou stran hranic. Navíc se jedná o město na úpatí Dolomit a jen krok do Alp. Je to skvělé strategické místo pro objevování horských městeček i výchozí bod pro túry a horolezecké výpravy. Nebo si prostě v některé z uliček můžete sednout ke kávě s knihou od Paola Cognettiho a dívat se u toho na okolní kopce, o kterých autor tak často píše. Město má krásné historické centrum s německým a italským vlivem, a také je známé pro svou gastronomii, včetně tradičního jižnotyrolského jídla. Možnosti ubytování jsou velmi různorodé a pohybují se snad ve všech finančních hladinách. Najdete tu klasické hotely, apartmány v soukromí, rodinné penziony i farmy se zvířátky, vlastními produkty a farmářskou snídaní. 

 

Bolzano, Itálie

Kde jsou hory, tam jsou i horská jezera. Nedaleko Bolzana najdete třeba malebné jezero Carezza. Jezero má díky zdejším minerálům úžasně tyrkysovou barvu, okolní hory jsou doslova jako z pohlednice a k jezeru se také váže pověst o králi trpaslíků. Přímo z Bolzana můžete také vyjet lanovkou na Ritten (italsky Renon), což je působivý horský masiv. Ze stanice lanovky se můžete vypravit hned do několika horských vesnic. 

 

Jezero Carezza, sever Itálie

Vyjeďte z Bolzana do Merana, lázeňského města na severu. Navštivte tu třeba vyhlášenou botanickou zahradu, nebo se tu rovnou na pár dní ubytujte. Jedná se o skvělý výchozí bod do Národního parku Gruppo di Tessa, jednoho z největších v zemi. Park je domovem rozmanité a krásné alpské krajiny, včetně majestátních hor, ledovců, horských jezer a horských pastvin. Také tu žije velmi pestrá paleta zvířat v takovém množství, že určitě nějaké potkáte. Žije tu množství kamzíků, srnců, svišťů a mnoha druhů ptáků. V parku najdete řadu dobře značených tras a stezek. Řadu z nich lze zvládnout i s dětmi, ale pro kočárky to úplně není. Toužíte po opravdu mohutných ledovcích? Vydejte se k úplným hranicím, do Ötztalských Alp. Jedná se o nejmohutněji zaledněné pohoří Východních Alp. 

 

Máme pro Vás 20% slevu na cestovko TravelCare s kódem leto2023.

 

Okolí Bolzana je také domovem mnoha vinic, které produkují různé odrůdy vína. Tyrolské vinařské oblasti jsou známé pro své bílé odrůdy, jako je Pinot Blanc, Pinot Grigio a Chardonnay, a také červené odrůdy, jako je Lagrein a Schiava. Vinařské stezky a cykloturistické trasy jsou oblíbeným způsobem, jak prozkoumávat okolní vinice. Můžete se projít nebo projet na kole mezi vinicemi, navštěvovat místní vinárny a ochutnávat vína přímo od výrobců. Zkuste třeba Kellerei Bozen, vinařství, které vás okouzlí nejen svými víny, ale i architekturou a úžasnými výhledy. Nebo si nenechte ujít nekompromisní Pinot Bianco vinařství Elena Walch, které progresivně vede moderní vinařka se svými dcerami. 

 

Pinot Blanc, sever Itálie

Benátky, Padova a okolí

Ano, v Benátkách nikdy tak úplně nekončí sezóna. Na druhou stranu, pokud existuje vhodná chvíle pro návštěvu Benátek, a pokud chcete ve městě třeba i rozpažit, je vhodný podzim, zima a začátek jara - samozřejmě vyjma karnevalu na konci února. Do Benátek je to z ČR 8-9 hodin a pokud máte rádi levné cestování, najděte si určitě ubytování jinde. Mestre a Marghera jsou předměstí Benátek, kde se dá ubytovat za lepší ceny a dokonce i zaparkovat. Pozor na vyznačené zákazy kvůli čištění komunikací - ano, v Itálii se opravdu některé silnice čistí denně. Pokud chcete do Benátek přijet na den a zaparkovat v centru, připravte si 25 eur a můžete zaparkovat ve velkých garážích na umělém ostrově Tronchetto (o parkovišti najdete více zde). 

 

Benátky, sever Itálie

Je třeba lákat někoho do Benátek? Jedná se o jednu z nejunikátnějších destinací na světě. Je to romantické město postavené na více než 100 malých ostrovech, které propojují vodní kanály a mosty. Středověká architektura, historická náměstí a úzké uličky dodávají Benátkám jedinečný a nezaměnitelný charakter. Město je také bohaté na umělecká díla, ať už v muzeích nebo v historických kostelích, a nabízí návštěvníkům bohatou italskou kuchyni. Dnes město čelí výzvám spojeným s úbytkem obyvatelstva a záplavami, což dává této křehké metropoli zvláštní kouzlo a současně staví mnohé výzvy. 

Nedaleká Padova nabídne více té klasické a autentické Itálie. Je to hlavně město studentské, zdejší univerzita patří mezi ty špičkové a její historie sahá do roku 1222. Historický univerzitní kampus nabízí krásné náměstí a atraktivní budovy, které přitahují studenty z celého světa. Město je také známé svou atmosférou a živými ulicemi, kde se můžete procházet, nakupovat, ochutnávat italskou kuchyni v tradičních restauracích, nakupovat v místních knihkupectvích a pít espressa po litrech s knihou v ruce. 

 

Máme pro Vás 20% slevu na cestovko TravelCare s kódem leto2023.

 

Pokud byste chtěli vyrazit směrem k Lago di Garde, vezměte to přes Veronu. S Padovou je spojuje komfortní dálnice. Tento “shakespearovský výlet” nemusí zahrnovat jen Juliin balkon. Jedním z nejznámějších symbolů Verony je amfiteátr Arena di Verona, který pochází z římské éry a je jedním z největších a nejlépe zachovalých starověkých amfiteátrů na světě. Verona má také krásné historické náměstí Piazza delle Erbe, kde se nacházejí tradiční trhy a historické budovy, a Piazza dei Signori s množstvím památek a paláců. Je to město, které zaujme svou romantickou atmosférou a historickým šarmem, ať už jste milovníky Shakespearovy literatury nebo historické architektury.

Verona, sever Itálie

Na sever od Benátek se nachází město Treviso, neboli “malé Benátky”. I Treviso je známé svými kanály a nejeden návštěvník si ho oblíbil víc než slavnějšího a většího souseda. Treviso má svůj vlastní jedinečný šarm a historický význam. Historické centrum města je plné středověkých budov s červenými střechami a malebnými uličkami, které vás přivedou k řadě náměstí, jako je Piazza dei Signori a Piazza dei Frutti, kde se konají trhy s čerstvými potravinami a místními produkty. Je to město, kde údajně vzniklo tiramisu a je velmi spojené s výrobou Prosecca, což samo o sobě jako argument k návštěvě stačí. Treviso v sobě koncentruje to, co milujeme na severní Itálii v méně turistickém obalu a my se za něj velmi přimlouváme. 

Treviso, sever Itálie

Itálie si vás nezískala, ale láká vás krátká dovolená autem? Podívejte se, co nabízí třeba Rakousko nebo slovenské Vysoké Tatry. 

 

Máme pro Vás 20% slevu na cestovko TravelCare s kódem leto2023.