Češi letos na dovolené plánují utratit překvapivě víc peněz než loni

Holiday Barometer Europ Assistance 2022

Rostoucí inflace, zdražování či válka na Ukrajině. To všechno jsou faktory, které zasahují do plánů Čechů na letní dovolenou. Neznamená to však, že by neměli chuť cestovat. Na dovolenou se letos chystá vyrazit sedm z deseti Čechů. Stejně jako loni budou cestovat nejčastěji autem. Oproti loňsku na ní ale chtějí strávit víc času a překvapivě utratit i více peněz. Ti, kteří nikam nepojedou, se tak rozhodli proto, že chtějí ušetřit, nebo si dovolenou tento rok nemohou dovolit. Vyplývá to z průzkumu Holiday Barometer společnosti Europ Assistance, kterého se zúčastnilo 1 000 respondentů z celé České republiky.

 

Covid vystřídala drahota i válka. Bez dovolené se ale Češi neobejdou

Zatímco před rokem byla tématem číslo jedna pandemie koronaviru, letos už jako by covid neexistoval. Loni si myslely pouhé 4 % Čechů, že se bude o prázdninách cestovat bez omezení. Toto léto je o tom přesvědčeno 54 % dotázaných. Podle průzkumu ovlivňují plány na letošní dovolenou hlavně inflace a zdražování (88 %) a také válečný konflikt na Ukrajině (63 %). Přesto tři čtvrtiny dotázaných (75 %) mají chuť cestovat a stejný počet na dovolenou také skutečně pojede (73 %). To, že se Češi už neobávají protipandemických omezení potvrzuje i fakt, že si dovolenou předem zarezervovalo 43 % těch, kteří někam na prázdniny vyrazí, zatímco loni to byla pouze třetina (34 %).

 

Cestovat se bude hlavně autem, nejvíce do Chorvatska a Itálie

Průzkum ukázal, že autem se chystá na dovolenou stejně jako loni vyrazit 62 % Čechů. Letadlem má v plánu letět pouhých 21 %, což je ještě méně než před rokem (27 %). V Česku bude letní dovolenou trávit 46 % dotázaných, což je o pět procent víc než minulý rok.  K moři se minulé prázdniny chystalo 37 % Čechů, letos je to ještě o trochu více (43 %). Nejoblíbenějšími destinacemi budou tradičně Chorvatsko (12 %) a Itálie (10 %). „Během letních měsíců vyrážejí naše asistenční týmy na pomoc více než 35 tisícům českým řidičům u nás i v zahraničí. Nejčastěji právě cestujícím do Chorvatska a Itálie. Kromě nehod jde obvykle o poruchy motoru a defekty pneumatiky. Závady jsou problém zejména u starších vozidel, které jsou na delší cesty využívány často jen o prázdninách,“ říká Vladimír Juza, Sales Manager společnosti Europ Assistance a dodává: „V Chorvatsku máme dvě tuzemské odtahové společnosti, které pro nás zajišťují promptně a v českém jazyce odtahy, silniční asistence nebo odvoz zpět do ČR. K dispozici jsou samozřejmě i náhradní vozidla.“

 

 

Delší dovolená i vyšší rozpočet

Více jak dvě třetiny (40 %) z těch, kteří letos pojedou na dovolenou, si myslí, že jejich pobyt bude pravděpodobně delší než minulý rok, přičemž loni to ve srovnání s rokem 2020 uvedlo pouhých 13 %. Také rozpočet se zvyšuje. Zatímco minulý rok tvrdila jen třetina Čechů (27 %), že jeho výše vzroste, letos je na to připravena víc jak polovina (54 %). Téměř polovina (45 %) zase nehodlá na jeho výši jakkoliv sahat. V průměru plánují Češi za dovolenou utratit 28 421 korun, což je oproti loňským 26 900 korunám šestiprocentní nárůst. Ti, kteří letos nikam nepojedou, uvádí, že si dovolenou nemohou dovolit (41 %), nebo že chtějí peníze ušetřit (36 %). Loni uvedlo jako důvod úsporu peněz 22 % Čechů.

 

Ochranu proti rizikům Češi nepodceňují

Podobně jako kontrola technického stavu vozidla je důležité i správné pojištění. Na dovolené totiž číhá mnoho nástrah a Češi to ví. Více jak polovina z nich si loni sjednala cestovní pojištění (55 %). Ti, kteří pojištění nebyli, tvrdí, že necestují moc daleko (40 %) nebo že necestují zas tak často (28 %). „Cestovní pojištění TravelCare slouží k úhradě léčebných výloh v případě nemoci nebo úrazu v zahraničí. Ti, kteří nemají pojištění sjednáno, musí hradit veškeré náklady na léčení ze své kapsy. To se v některých případech může vyšplhat až k miliónovým sumám,” varuje Vladimír Juza z Europ Assistance s tím, že pojištění je možné sjednat během pár minut online.

 

Rozsáhlý průzkum Holiday Barometer realizovala společnost Europ Assistance v květnu 2022 na reprezentativním vzorku 1 000 českých respondentů starších 18 let. Postoje a plány na letní dovolenou zjišťuje celosvětově už dvacátým rokem. Letos byla Česká republika do průzkumu zahrnuta podruhé.