Letošní prázdniny budou kvůli pandemii COVID‑19 ještě stále ve znamení omezení. Návrat do normálu očekává 35 % dotázaných už příští rok, dalších 32 % pak cestování bez testování a roušek očekává až v roce 2023. „Detailní data ukazují, že z těch, kteří věří v návrat do normálních podmínek v následujících dvou letech, se 71 % nechá očkovat,“ říká Jurij Kostaš, manažer segmentu retail a marketingu v Europ Assistance. Poslední třetina lidí si myslí, že cestovat bez omezení jako dříve nebudeme nikdy nebo nejdříve za tři roky, ale pouze 29 % z této třetiny se plánuje nechat očkovat. Týdenní testování lidem už moc nevyhovuje. Proto, aby mohli znovu cestovat, je ochotno jej pravidelně podstupovat pouze 42 % respondentů.
Přestože se letos určitě nevyhneme přísným nařízením, tak cestovat Češi chtějí, uvádí to dvě třetiny dotázaných (65 %). Téměř přes rok se vyhýbáme místům s vyšší koncentrací lidí a nebude tomu jinak ani při výběru destinace na letní prázdniny. Přeplněným místům se chce vyhnout až 71 % lidí. Přetrvávající opatrnost Čechů potvrzuje také fakt, že 62 % respondentů vyrazí na dovolenou autem. Letadlem se chystá cestovat pouze 21 % dotázaných. „Zejména před delší cestou autem by lidé měli pečlivě zkontrolovat jeho technický stav,” říká Jurij Kostaš s tím, že asistenční týmy Europ Assistance vyrážejí během letních měsíců každý den na pomoc více než 350 českým řidičům.
Trend dovolené v klidu a soukromí potvrzuje také to, že nejvíce lidí uvedlo jako místo pro svou letní dovolenou venkov (39 %). K moři se chystá, na rozdíl od Poláků (59 %) nebo Němců (55 %) , pouhých 37 % dotázaných Čechů, přičemž nejvíce se na pláže chystají lidé mladší 35 let (46 %). „Češi nechtějí svůj plánovaný rozpočet na dovolenou snižovat, uvedlo to 55 % dotázaných, což je zdaleka nejvíc ze všech zkoumaných zemí,” říká Jurij Kostaš. Naopak Němci jsou ochotni své nároky snížit, a na rozpočet na dovolenou tam nechce sahat pouze 31 % dotázaných. Zde je třeba zdůraznit, že většina Čechů (74 %) je ochotna za dovolenou utratit maximálně 27 tisíc korun, což je o více než třetinu méně než Němci (47 000 Kč) či Rakušané (53 000 Kč). Češi by svůj rozpočet utratili ideálně za dvě osoby, uvedlo to 40 % dotázaných. Nejčastěji se chystají vyrazit s partnerem (64 %). Méně peněz než Češi mají na dovolenou nachystáni pouze Poláci (22 500 Kč), přičemž evropský průměr je 40 tisíc korun. Pokud někdo na dovolenou v létě nepojede, tak nejčastěji proto, že si ji nemůže dovolit (34 %). Dalších 27 % považuje za lepší volbu tyto peníze spíše ušetřit, což platí nejvíce pro věkovou skupinu lidí mezi 25 a 34 lety.
Před odjezdem na dovolenou se Češi obávají možných protipandemických opatření, která mohou zkomplikovat jejich pobyt. Potvrzuje to fakt, že 66 % z těch, kteří letos chtějí jet na dovolenou, si ještě v květnu místo cílové destinace nerezervovalo. Polovina dotázaných (52 %) se bojí zavřených hotelů, restaurací a barů, stejně jako karantény v zahraničí (51 %). Naopak 61 % respondentů důvěřuje kvalitě zdravotnické péče v zahraničí.
Rozsáhlý průzkum Holiday Barometer realizovala společnost Europ Assistance v květnu 2021 na reprezentativním vzorku respondentů 14 zemí světa. Postoje a plány na letní dovolenou zjišťuje celosvětově už dvacátým rokem.