Česko má 5. nejstarší vozový park V EU

Česko má 5. nejstarší vozový park V EU

Tématem stáří vozového parku v České republice jsme se zabývali v jednom z článků už v minulém roce. Jak se od té doby situace na českých silnicích změnila? A jak to vypadá v Evropě? Na to vám odpoví náš nový článek.

Náš první článek na téma stáří vozového parku v ČR si můžete přečíst zde.

 

5. nejstarší vozový park v Evropské unii 

Nutno podotknout, že situace ohledně stáří vozidel se na našich silnicích se nijak nelepší. Dle údajů Svazu dovozců automobilů máme pátý nejstarší vozový park v Evropské unii. Průměrné stáří vozidel registrovaných v České republice dosahuje 15,6 let. Horší čísla vykazuje už jen Řecko, Rumunsko, Estonsko a Litva, kde se průměrné stáří vozidel pohybuje nad 16 lety. Příčinou tohoto neutěšeného stavu obecně je především nedostatek nových vozů, který jde ruku v ruce se zvýšeným dovozem ojetých aut ze zahraničí, kdy až pětina z nich je starších 15 let. Do nákupního rozhodování navíc vstupuje i aktuální velmi vysoká cena nejen nových modelů, ale i ojetin.  
 

Jak stará auta brázdí Evropskou unii? 

Podle údajů asociace evropských výrobců ACEA je průměrné staří aut v Evropské unii za rok 2021 11,8 let. Nejmladší auta brázdí silnice v Lucembursku, v průměru mají 6,5 roku a dále pak v Rakousku (8,3 let). Pokud srovnáme průměrné stáří vozového parku s našimi slovenskými sousedy, zjistíme, že jejich vozidla jsou v průměru o 1,6 let mladší. 

 

ACEA: Průměrné stáří vozového parku v Evropě: osobní automobily

 

Vozový park v česku: „Staříci“ na našich silnicích (europ-assistance.cz) 

Česko má pátý nejstarší vozový park v Evropské unii — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz) 

Průměrný věk aut v Evropě je přes 11 let. V ČR jsme na tom výrazně hůř (auto-mania.cz)