Cestovní pojištění na hory v zimě. Co musí umět?

Cestovní pojištění na hory

Dovolená na horách obvykle znamená sport. I v případě, že plánujete obsadit lehátko na terase a po celou dobu pobytu chytat bronz, pít Bombardino a kochat se krajinou, měli byste věnovat alespoň chvilku cestovnímu pojištění. Rozhodně více by cestovní pojištění měli promyslet ti, kdo se chystají sportovat - lyže, snowboard,  skialpy, nebo i mačky a cepíny. U každého úrazu na horách totiž můžeme počítat s “vysokohorskou přirážkou”.

 

Podle ACK ČR vyráží na hory každoročně na 2 miliony Čechů, asi 650 000 pak do rakouských, francouzských a italských Alp. Statistiky také ukazují, že počet mrtvých a vážně zraněných na alpských sjezdovkách každoročně roste. Rychlost se zvyšuje, pozornost snižuje, úrazů přibývá a zásahy horské služby jsou sice čím dál profesionálnější, ale také čím dál dražší. Ať už brázdíte “jen” modré sjezdovky, nebo si troufáte na adrenalinovou jízdu, neměli byste zapomenout helmu a pořádné cestovní pojištění

 

Výše pojistného plnění v hlavní roli

Co by mělo krýt cestovní pojištění všech milovníků aktivní zimní dovolené? Cestovní pojištění na hory musí mít primárně co nejvyšší plnění. Například naše Exclusive TravelCare má plnění ve výši 30 000 000 Kč, přičemž jen na zásah horské služby je zde limit 10 000 000 Kč. To je důležitá položka pro všechny lyžaře a snowboardisty. Nezapomeňte se podívat, do jaké výše kryje vaše cestovní pojištění právě zásah horské služby, v případě vrtulníku v Alpách to totiž může být i několikamilionová položka.

 

Cestovní pojištění na hory

 

Mám cestovní pojištění k platební kartě. Stačí to?

Řada bank vydává platební karty, jejichž benefitem je i cestovní pojištění, mnohdy nejen pro držitele karty, ale i jeho rodinu. Stačí to? Na pracovní konferenci v Berlíně snad ano, na aktivní dovolenou určitě ne. Ověřte si podmínky. Výše plnění bývá často nízká (kolem 2 000 000 Kč) a mnohdy platí pro celou rodinu v součtu, nikoli pro každého člena. Omezení jsou často vázaná i na věk jednotlivých dětí. Vzpomeňte na to, že zásah vrtulníku je milionová položka, a platba cestovního pojištění je naopak výdaj minimální. Co se vyplatí?

 

Jsem občan EU. Stačí to?

Jak jsme zmiňovali v úvodu, většina Čechů lyžujících v zahraničí, si vybírá sjezdovky členských zemí EU. Každý občan Evropské unie má nárok na nezbytnou zdravotní péči za stejných podmínek jako občan té dané evropské země. To ale neznamená vždy nárok na zcela bezplatnou péči. V řadě zemí je podíl soukromých zdravotnických zařízení velmi vysoký a v akutních situacích jste dopraven/a do nejbližšího zařízení bez ohledu na to, zda je soukromé či veřejné. Například v Rakousku tvoří soukromé nemocnice necelou polovinu všech zařízení, ve Francii je to asi třetina. Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) tedy rozhodně nenahrazuje cestovní pojištění. Nekryje ani řadu zcela zásadních úkonů, jako je například převoz pacienta zpět do země. 

 

Cestovní pojištění na hory

 

Máte drahé vybavení?

I v balíčku cestovního pojištění Exclusive najdete pojištění zavazadel, ale myslí se zde i na mobilnější cestovatele. Všichni, kdo se z místa na místo přesouvají autem, dodávkou či obytným vozem, jistě ocení vyšší plnění v případě vykradení vozu. I výše pojištění odpovědnosti je nastavená velkoryseji, protože při některých sportech lze ublížit nejen sobě, a to o zimních sportech platí na 100 %. 

 

A na závěr ještě malá poznámka pro motoristy. Pokud vás čeká dovolená dobrodružnějšího rázu s horskými přejezdy, zvažte i asistenci pro svoje auto a prozkoumejte, jaký rozsah služeb a plnění má ta, kterou máte u svého povinného ručení. Stačilo by to na repatriaci vozu, nebo-li jeho odtah zpět do ČR? Přečtěte si o výhodách asistence pro vozy AutoCare a promyslete, zda by se vám na zimu právě letos nevyplatila.