Až 80 % Čechů si letos dovolenou navzdory inflaci dopřeje, na scéně je nový trend

TravelCare pojištění

Ekonomická krize se prohlubuje, Češi si i přesto chtějí po náročném roce dopřát trochu odpočinku. Na dovolenou se podle našeho rozsáhlého EA průzkumu s názvem Holiday Barometer chystá 80 % z nich. Překvapením je, že rozpočty na cesty se oproti minulým létům dokonce zvyšují. Cestovní návyky se po covidu navrací do normálu, a už ani válka na Ukrajině nehraje při plánování dovolené významnou roli. Na scéně se ale objevuje nový trend, který návyky lidí může do budoucna významně proměnit – workation, tedy dovolená zkombinovaná s prací.

 

Ceny jsou vysoké, ale Češi si letní dovolenou nechtějí upírat

Zatímco v minulých letech cestovní plány lidí ovlivňovala pandemie covidu nebo válka na Ukrajině, letos jsou tématy zvyšování cen a nepříznivá ekonomická situace. Až u 60 % Čechů ovlivňuje touhu cestovat právě inflace, přesto se na dovolenou chystá rekordních 80 % lidí. Narůst výzkum zaznamenal i v odhadovaných rozpočtech, které se při průměrné délce dovolené dva týdny navýšily oproti minulému roku z 28 421 Kč na 30 548 Kč. Existují ale i tací, kteří se snaží ušetřit, a tak hledají last minute dovolené (24 %), levnější způsoby dopravy (23 %) či levnější ubytování (32 %).

 

Sjednejte si naše cestovní pojištění TravelCare ještě dnes. 

 

 

Zahraničí vede před cestováním v tuzemsku. Letecká doprava nabírá na popularitě

Tahounem letošního léta bude stejně jako v minulých letech zahraničí. Zamíří tam téměř dvě třetiny (63 %) z těch, kteří letos plánuji vyrazit na dovolenou. Mezi oblíbené destinace patří Slovensko, kam se plánuje vydat 14 % českých dovolenkářů. Z těch přímořských, které se chystá navštívit 48 % lidí, pak tradičně Chorvatsko (11 %), Itálie (10 %) či Řecko (10 %). Průzkum ukázal, že více než polovina (53 %) Čechů pojede na dovolenou autem. Letadlo si jako způsob dopravy plánuje zvolit 33 % lidí, oproti 21 % z minulých i předminulých prázdnin.

 

 

Mísit dovolenou s prací? Roste obliba workation

Dovolená je pro mnohé synonymum odpočinku. Ne každý to tak ale skutečná má. Z průzkumu vyplývá, že až 25 % Čechů se chystá o letní dovolené také pracovat. Přičemž během minulých prázdnin to bylo pouhých 16 % lidí. Největší podíl na tom mají mladí lidé ve věku od 18 do 30 let. Ze všech lidí, kteří na dovolené plánují i pracovat, ji 45 % hodlá strávit v zahraničí a 41 % v Česku. Někteří se rozhodli dokonce pro kombinaci obojího. Během workation se plánuje 32 % lidí ubytovat v hotelu, 18 % v ubytování typu Bed and Breakfast a 13 % má v plánu pronajmout si byt nebo dům.

 

 

Vyšetření v zahraničí za miliony? Cestovní rizika berou Češi vážně

Když lidé vyrážejí na cesty, je důležité zamyslet se nad všemi možnými nástrahami, které by mohly dovolenou znepříjemnit. A právě Češi si tato rizika dobře uvědomují. Cestovní pojištění si totiž letos plánuje sjednat až 74 % z nich. To jim může ušetřit nejen mnoho starostí, ale zejména peněz. „Zaznamenali jsme případ, kdy byl klient na dovolené v exotické destinaci. Potřeboval akutní srdeční vyšetření, ale na ostrově, kde se zrovna nacházel, mu ho nebyli schopni provést. Proto musel být urychleně převezen na pevninu. Tam ale zjistili, že má klient propadlá víza, přičemž byly navíc v zemi svátky a úřady tak měly zavřeno. Naštěstí mohl ze země i přesto vycestovat. Náklady na klientův transport, včetně zdravotního eskortu a potřebných vyšetření, se ale vyšplhaly na více než 1 100 000 Kč. Díky pojištění nemusel klient vzniklé náklady hradit z vlastní kapsy, a to už je při takových částkách skutečně úleva,” ukazuje na příkladu z praxe Lukáš Soural, Obchodní a marketingový ředitel.

 

 

Rozsáhlý průzkum Holiday Barometer jsme realizovali v březnu a dubnu roku 2023 na reprezentativním vzorku 1 000 českých respondentů starších 18 let. Postoje a plány na letní dovolenou zjišťuje celosvětově už 22. rokem. Česko bylo letos do průzkumu zahrnuto již potřetí.

 

Sjednejte si naše cestovní pojištění TravelCare ještě dnes.