Podporujem Suchej únor aneb Chceme vymýtit alkohol za volantem

Podporujem Suchej únor aneb Chceme vymýtit alkohol za volantem

Únor roku 2022 se řadí už k 10. únoru v pořadí, který se honosí přívlastkem „Suchej“. Jedná se o osvětovou kampaň, která pomáhá široké veřejnosti prověřit jejich vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky.

My v Europ Assistance jsme se tento rok rozhodli, že se k této iniciativě rádi a hrdě přidáme a budeme „sušit“ pro dobrou věc. Třeba proto, že chceme zcela vymýtit alkohol za volantem. Ač všichni moc dobře víme, že promile za volant nepatří, stále se najdou takoví, kteří se toto tabu snaží zlomit. A tak přicházíme s tematickým článkem z dílny organizace „Suchej únor“, který alkohol za volantem vykresluje v tom nejčistším světle.

 

První oficiální opilec za volantem i alkoholtester

Píše se září roku 1897 a pětadvacetiletý řidič londýnské taxislužby George Smith se stává pravděpodobně první osobou na světě zatčenou za řízení v opilosti. Svůj vůz tehdy zaparkoval o nejmenovanou londýnskou budovu. Následován je dalším světovým mezníkem, a to rokem 1910. Tehdy vstoupil v New Yorku v platnost pravděpodobně první zákon, který začal oficiálně trestat řízení v alkoholovém opojení. Toho času ještě s velkorysou rezervou, která zaručovala beztrestnost až do výše 1,5 promile. O dalších 26 let později, v roce 1936, patentuje americký doktor Rolla N. Harger první světový alkoholtester, originálně pojmenovaný „drunkometer“. Tento „opilcoměr“ pracoval na principu mokré chemické analýzy. Hříšníkem nafouknutý balonek se nasadil na „opilcoměr“, kde se z balonku vypuštěný vzduch dostal do kontaktu s chemickou látkou – permanganátem draselným. Ten v závislosti na koncentraci alkoholu měnil barvu. Pokud zůstal beze změny – fialový, obsah alkoholu se neprokázal. 

Moderní historie boje proti přítomnosti alkoholu za volantem se však začala psát až v roce 1980. Tehdy, po usmrcení třináctileté dívky opilým řidičem, vznikla v Kalifornii skupina „Matek proti řízení v opilosti“ známá pod zkratkou MADD (Mothers against Drunk Driving) a otevřela tuto problematiku široké americké, potažmo světové veřejnosti (protože co se stane v „jůesej“, to za chvíli frčí všude).


Foto zdroj: Suchej únor

 

Alkoholová mlha a slepci s 1,5 promile

V naší kotlině evidovala Policie ČR v roce 2019 celkem 4 627 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu (4,3 % z celkového počtu nehod). O život při nich přišlo 53 osob, tedy 9,7 % všech usmrcených na českých silnicích. Nejvíce alarmující zůstává fakt, že přes polovinu všech „alkoholových nehod“ způsobili řidiči posilněni na minimálně 1,5 promile. Ještě jednou – přes polovinu nehod zavinili řidiči, kteří před jízdou vypili minimálně 6 piv, 6 panáků nebo 6 dvojek vína.  

Riziko dopravní nehody se přitom při 1,5 promile zvyšuje více než dvacetkrát. Pravděpodobnost, že taková nehoda skončí smrtí, se ale zvyšuje dvěstěkrát. Nehody pod vlivem jsou logicky výrazně vážnější. Víme, že velké části populace se nezodpovědné chování za volantem netýká. Existuje však pojem SHD - second-hand drinking (škody, které alkohol způsobuje druhým lidem). Nemusí jít často přímo o nás, ale o chování těch okolo nás, které na silnici můžeme v té mlze potkat.       

Jak si 1,5 promile za volantem představit v praxi? Upřímně, nemáme přesný přepočet s ohledem na rychlost, kterou se ten který dobrodinec řítí, ale jakýkoliv alkohol v krvi způsobuje takzvané tunelové vidění. To máme koneckonců i za střízliva – například při jízdě od 130 km/h na dálnici se naše zorné pole začíná limitně blížit nule. S alkoholem se však zorné pole zužuje bez ohledu na rychlost a my objektivně slepneme. S 0,8 promile vidíme sotva tři čtvrtiny prostoru před námi, a pokud si dopřejeme zmíněných šest piv a přiblížíme se 1,5 promile v krvi, ze světa před sebou uvidíme sotva třetinu. A to se bavíme o šťastné chvilce, během níž se řidič nedostane do krizové situace, na kterou by musel reagovat. Až se šlapáním na brzdu totiž přichází ta pravá rallye Paříž nepaříš. 

Zdroj: © Suchej únor, z. ú. ® 2022

 

Promile za volantem v ČR 

„Zbytkáč“ zákon nezná 

Pojďme se nejprve zaměřit na pojem „zbytkový alkohol“, kterým se – jakožto „logickým“ argumentem – mnozí přistižení řidiči ohánějí. Nejenže v České republice vládne nulová tolerance alkoholu za volantem, naše zákony pojem zbytkový alkohol vůbec neznají. Důležitá je zde spíše definice hranice bodovaného a nebodovaného přestupku. Ta je stanovena k hodnotě 0,3 promile. Do této hranice je přestupek řešen ve správním řízení, kde je řidič sankciován pokutou v rozmezí 2 500 – 20 000 korun českých. Současně viník přichází o své řidičské oprávnění na 6 měsíců až 1 rok. Není však bodově ohodnocen. 

Nadýcháno nad 0,3 promile 

V případě, kdy nadýchaná hodnota přesahuje 0,3 promile, dostává řidič stejnou sazbu uvedenou výše, a navíc se mu do karty řidiče připíše 7 bodů, které značí, že se jedná o přestupek závažnější. Nad 1 promile alkoholu v krvi už se jedná o trestný čin.  

Spodní hladinka 

Můžeme se také setkat s pojmem „spodní hladina“, který je součtem možné fyziologické hladiny alkoholu v krvi a chyby měřícího přístroje. Její hodnota je 0,24 promile a pokud při kontrole nadýcháte tuto hodnotu nebo nižší, bude policista vyžadovat, aby se test po chvíli opakoval znovu.  

Pojďme si to shrnout. Ač ve světe existují země, které jistou toleranci alkoholu v krvi u řidičů akceptují, Česká republika se k nim neřadí. Buďme zodpovědní řidiči a ani po menším večírku si raději nepohrávejme s myšlenkou, že „už určitě nenadýchám“. Navíc iniciativa Suchej únor nám může pomoct v tom, že v únoru si s touto myšlenkou nebudeme muset pohrávat vůbec. Za volat tak budeme moct usednout kdykoliv bez obav z alkoholové mlhy. 


Foto zdroj: Suchej únor

 

Smutní rekordmani 

Případ pana Čurdy se zapsal do neveselých dějin alkoholu za volantem. Za volant údajně usedl s 8 promile alkoholu v krvi. Naštěstí při svém pokusu o řízení nikoho nezranil. Poškodil ale elektrický sloup a s autem sjel do příkopu. Zda pan Čurda skutečně 8 promile v krvi měl, s jistotou nejde potvrdit. Podle vyjádření lékaře by člověk s touto hodnotou musel být zákonitě v těžkém bezvědomí s akutní otravou alkoholu. Těžko by tedy mohl usednout za volant.  

Další smutný rekordman byl odchycen hlídkou policie, která se všimla podezřelého vozidla na vozovce. Auto nezvykle kličkovalo a mělo prázdné kolo. Ani to však řidiči nezabránilo vydat se na projížďku městem. Policisté byli šokovaní naměřenou hladinou 6 promile a okamžitě volali záchrannou službu.  

Veselejší by bylo, pokud by tyto příběhy vlastně vůbec neexistovaly. Rozšiřujme myšlenku Suchého února za hranice jednoho měsíce a pojďme alkohol za volantem zcela vymýtit.

Přidejte se k nám! My v Europ Assistance hrdě sušíme. 

 

Zdroj: Povolená hladina alkoholu za volantem - Portál řidiče (portalridice.cz)