Nepojízdné vozidlo odtahujeme ze zahraničí stále častěji

Nepojízdné vozidlo odtahujeme ze zahraničí stále častěji | Europ Assistance

Když klientovi v telefonním hovoru oznámíme, že má nárok na repatriaci, na nejedné tváři ztuhne úsměv – a je to patrné i přesto, že klienta nevidíme. Zkrátka termín „repatriace“ má mnoho z nás spojen spíše s cestovním pojištěním, s tou smutnou událostí v zahraničí. Ale není repatriace jako repatriace. Ta, o které vám dnes budeme povídat, se týká převozu nepojízdného vozidla zpět do republiky. Služba, kterou jsme v průběhu letošního léta na naší asistenční centrále poskytovali častěji, než jsme si původně mysleli.

Letošní sezóna byla opravdu nepředvídatelná. Už druhá s covidem. Dopředu nikdo moc nevěděl, co se bude dít, jak se bude vyvíjet epidemická situace a co nás v létě potká. Nakonec se cestovalo, a cestovalo se hodně – o co méně letecky, o to více autem. Lidé si zkrátka chtěli užít svou dovolenou. Někteří to zvládli zcela bez potíží, jiným zasloužené dny odpočinku zkomplikovala porucha nebo nehoda. Naše asistenční služba v letošní letní sezóně pomohla s odvozem vozidla zpět do republiky výrazně častěji než v létě 2020. Pomoc si vyžádalo o 35 % klientů více.

 

Každá šestá událost v zahraničí skončila odvozem vozidla zpět do republiky

Porucha nebo nehoda vozu je velká nepříjemnost. Zvlášť v zahraničí a obzvlášť na dovolené, kdy si chceme užívat zaslouženého odpočinku, a ne se stresovat rozbitým autem. Jenže někdy se věci dějí jinak, než jsme si vysnili a přáli.  

Před letošním létem jsme spíš jen odhadovali, jak se bude sezóna vyvíjet. Vyjedou lidé do zahraničí nebo budou cestovat více v tuzemsku? A dovolí epidemická situace vůbec vyjet? Nakonec se cestovalo velmi. A pocítili jsme to i u nás na asistenčních centrálách. Podíl případů řešených v zahraničí vzrostl proti loňskému létu o 42 %. Každé šesté auto, které mělo v zahraničí poruchu nebo nehodu, se s pomocí Europ Assistance dostalo zpět do České republiky.

 

I odtahové služby musí dodržovat přísná opatření

Čtyřicet smluvních partnerů – tolik odtahových a silničních služeb má v Europ Assistance zasmluvněno oddělení dodavatelské sítě. Nastavuje pravidla spolupráce, řeší technické vybavení našich dodavatelů, stejně tak jejich výbavu z pohledu aktuálně probíhající pandemie. Je rovněž zapojeno do konzultace vyúčtování jednotlivých zakázek.  

Hlavní podíl odvedené práce zajišťují dlouhodobě ověření partneři, kteří s naší společností spolupracují již řadu let, nicméně do výčtu smluvních dodavatelů jsme před letošní sezónou zařadili i několik nováčků. I díky tomu jsme dokázali zvládnout zvýšený zájem o repatriace vozů ze zahraničí bez větších komplikací.  Chtěli bychom velmi ocenit přístup všech smluvních partnerů, kteří ve velmi krátkém čase dokázali flexibilně zareagovat na přísné legislativní požadavky a vybavili se tak, aby i nadále mohli poskytovat své služby v maximální kvalitě   a za dodržení všech bezpečnostních opatření. Můžeme se pochlubit i tím, že jsme dosud nezaznamenali žádný problém během hraničních kontrol. 

 

Repatriace vozu není standardním odtahem

Důvody, kvůli kterým se vozidlo v zahraničím servisu neopravuje, mohou být různé, a každý asistenční program službu repatriace umožňuje na základě různých podmínek: dlouhá doba opravy, její vysoká cena, nedostupnost náhradního dílu, logistická náročnost. Doma je přece jenom doma a pro nejednoho řidiče může oprava, která se nakonec uskuteční v jeho domovském servise, znamenat ušetření nemalých peněz a spousty času. Nicméně je třeba zdůraznit, že repatriace vozu není jednoduchý akt, který je možné zrealizovat lusknutím prstu. Převoz vozidla přes hranice je legislativně náročná věc, zároveň vzhledem k vysokým nákladům, které s sebou nese, musíme mít jistotu, že bude vozidlo pro odtah ze servisu včas uvolněno a nedojde k potížím v rámci hraničních kontrol. 

Lyžaři, zimní sezóna je snad tu

Co bude dál, nikdo neví. Tedy minimálně z pohledu vývoje epidemie Covidu. Zimní sezóna je za dveřmi a někteří z nás už možná pokukují po možnosti jet si konečně zalyžovat, zvlášť po té méně vydařené loňské zimě. Za Europ Assistance můžeme přislíbit, že pokud se naši klienti dostanou během své dovolené do nesnází a budou potřebovat dostat vozidlo bezpečně do své domoviny, budeme připraveni pomoci. A pro všechny případy – mrkněte na naše pojištění, které na odvoz nepojízdného vozidla ze zahraničí pamatuje.  

Přejeme všem vydařenou sezónu a hodně šťastných kilometrů – na lyžích i na kolech, zejména na těch čtyřech.